Головна - Різне
Аналіз останній джміль бунін коли написано. Аналіз вірша Івана Олексійовича Буніна «Останній джміль

Розділи: Література

Клас: 6

,
Тужно гуде співучою струною,
І ніби сумуєш зі мною?

,
,
Політай, погуди – і в засохлій татарці,
На подушечці червоної, усні.

,
Що давно спорожніли поля,
Що вже скоро в бур'ян здуває похмурий вітер
Золотого сухого джмеля!

Цілі уроку:

  1. Формування навичок аналізу поетичного тексту (спостереження за роботою формальних елементів).
  2. Формування мовних компетенцій (усне висловлювання, письмовий аналіз вірша).
  3. Розвиток навичок виразного читання як першого ступеня аналізу.
  4. Розвиток образного, асоціативного мислення (складання слайд-фільму).
  5. Формування естетично розвиненого читача.

Домашнє завдання до уроку:

  • Підготувати промовисте читання вірша;
  • Підібрати ілюстрації до вірша.

Хід уроку

1. За бажанням один учень виразно читає вірш І.А Буніна «Останній джміль».

- Яким настроєм пронизаний вірш?

Сумним, задумливим, спокійним.

- Про що цей вірш?

Про джмелі, про природу, про осінь, що настає.

Виходить, що ми всі сказали про вірш кількома словами. Якесь воно надто просте, зрозуміле. Чи в нього є секрети? Чи виникли у вас питання, коли ви читали вірш удома?

Дивно, вірш начебто сумний, а в кінці стоїть знак оклику.

Що таке татарка?

В останній строфі ніби зі джмелем розмовляє людина, але джміль не може чути і розуміти людину.

Чому людина розмовляє зі джмелем?

Про що людська дума, яку знає людина, але дізнається джміль?

Отже, секрети у вірша таки є. Спробуймо їх розгадати.

2. Розмістіть на дошці ілюстрації та фотографії, які ви шукали вдома.

(В основному, це фотографії джмеля, пейзажі літа та осені, зображення самотньої людини. Вчитель навмисне додає фотографії зимових та весняних пейзажів).

- Чи є на дошці зайві ілюстрації? Відсуньте їх убік.

Убік відсуваються пейзажі зими та весни.

- Чому ви прибрали саме ці краєвиди?

Тому що про зиму та весну не йдеться у вірші.

Уявімо, що ми знімаємо фільм за цим віршем. Розставте ілюстрації те щоб вони відповідали поетичному сюжету. Зараз ми будемо працювати з текстом вірш, про те, про що ми читаємо в рядках.

З'являється дуже красивих ілюстративних рядів.

Чорний оксамитовий джміль, золоте плече

Ти навіщо залітаєш у житло людське

І ніби сумуєш зі мною?

За вікном світло та спека, підвіконня яскраві

Безтурботні та смаження останні дні

Політай, погуди

І в засохлій татарці

На подушечці червоної усні

Не дано тобі знати людської думи

Що давно спорожніли поля

Золотого сухого джмеля!

3. Наші ілюстрації підтвердили думки про тему та настрій вірша?

Так. Це вірш про природу, про джмелі, сумний, особливо до кінця. Ілюстрації стають менш яскравими.

А чи допомогли нам відповісти на запитання?

Ні. Ми тільки дізналися, що таке татарка (це колюча рослина з червоною пухнастою квіткою).

4.Ответы на запитання треба шукати у самому вірші, але у його рядках, а й з-поміж них, тобто. нам треба шукати підтекствірші.Саме підтекст допоможе нам зрозуміти, про що думав поет І.А.Бунін на початку 20-го століття і чи сучасні його думки.

Як побудовано вірш?

Як звучить вірш? Який у нього ритм, розмір, рима?

Розглянемо композицію: у ній три частини, як змінюється настрій вірша?

Які мистецькі засоби використовує автор для створення образів?

Що ви можете сказати про особливості пропозицій, чому саме такі розділові знаки стоять наприкінці кожного?

Чи змінюється настрій ліричного героя?

Формальні елементи

Приклади

Висновки

Фонетика

Звучання

Звукопис: «тужливо гуде співучою струною» гудіння джмеля через голосні [а,у,и,о,у,а,е,у,о] монотонність; дзижчання джмеля через приголосні [з,н,ч,щ,с,т]

Своїм гудінням джміль навіює тугу на ліричного героя.

Строфіка

З рядки довгі, остання - коротка;

В останньому короткому рядку – найголовніше:

1. « сумуєш зі мною»

2. «Усні»

3. «золотого сухого джмеля»

Надає неквапливість, передає роздуми

Образ джмеля та людини

Стилістика

Епітетистворюють образ джмеля: "чорний", "оксамитовий", "золоте"; світло літа: «яскраві», «безтурботні», «смаження», «червоний»; вітер«похмурий», джміль"золотий", "сухий".

Метафора: «на подушечці червоної» - показує красу джмеля та колючої татарки

У природі все красиво: і джміль, і колюча татарка. Джміль - дорогоцінне створення природи, він живий; поки літо, він ще живий, але не знає, що скоро він помре (засне), а людина про це знає.

Синтаксис

3 пропозиції. Кожна строфа – одна пропозиція.
1 попер. – запитальне із зверненням «чорний оксамитовий джміль»

Людина запитує джмеля.

2 попер. – оповідальне

Людина знає долю джмеля, розуміє, що це неминучість, закон природи.

3. прим. - оклику

Людина не впадає у відчай, адже за зимою прийде весна, і джміль може прокинутися.

Джміль, ліричний герой, вікно, підвіконня, татарка, людина (дума), поля, вітер, джміль

Образи дано як міркування – все у природі живе (влітку) і вмирає, спить (восени і взимку).

Природа, пейзаж, джміль

Настрій

Сумне, задумливе, спокійне

Композиція

3 частини (за строфами)

Зміна настрою: туга, безтурботність, захоплення величчю людської думи

Ліричний герой

У 1 строфі джміль наганяє на Л.Г. тугу своїм гудінням, навіває думки про те, що скоро прийдуть осінь та зима.

У другому строфі радіє останнім спекотним літнім дням, приймає неминучість «сну».

У 3 строфі 2 варіанти «людської думи»: немає нічого вічного/ все відродиться знову - це два закони буття.

Зміна настрою: туга - прийняття сьогодення - знання майбутнього (навесні все оживе знову! Або гіркота від думки, що і людина, як джміль колись помре). Це міркування філософа про життя.
Л.Г дуже самотньо, він сумує.

5. Повернемось до наших питань, чи зможемо ми зараз відповісти на них? Спробуємо!

- Чому людина розмовляє зі джмелем, адже джміль не може чути і розуміти людину?

Людині самотньо, до неї у відкрите вікно залітає джміль і мимоволі стає співрозмовником. Людина-філософ, він розмірковує про закони буття: всі смертні (і джміль, і людина) // у природі все відроджується (народжуються нові джмелі та люди) – це закон буття, природи.

- Про що людська дума, про яку знає людина, але не дізнається джміль?

Про те, що після осені та зими прийде весна, людина знає цей закон, а джміль немає.

- Дивно, вірш начебто сумний, а в кінці стоїть знак оклику.

Знак оклику, бо надія на відродження не вмирає, а гіркота може бути через те, що навіть усе найкрасивіше помре.

6. Чи змінилася ваша думка щодо теми вірша?

Так, тут не просто опис джмеля, це філософський роздум про закони життя.

- Звідки ви дізналися про філософські роздуми ліричного героя? Чи лише з тексту?

- З тексту та підтексту.

Ви переконалися, що при читанні та розумінні вірша необхідно не тільки бачити слова та рядки, а й те, що варто засловами та міжрядками. Це і є підтекст, тобто. те, про що автор не каже відкрито, і лише розумний, вдумливий читач може читати підтекст. Думаю, сьогодні ви стали саме такими читачами.

Цікаво відкривати підтекст вірша, вгадувати глибокі думки автора, розмовляти з ним, погоджуватися чи сперечатися?

Читання творів художньої літератури – завжди діалог автора з читачем!

Що ви можете сказати про поета І.А.Буніна?

Це поет-філософ.

Чи згодні ви, люди 21 століття, з думками Буніна?

Так, треба ухвалити ці закони життя.

7. Спробуйте знову звернутися до ваших ілюстрацій. Можливо, ви внесете додавання?

Так. До третьої строфи можна додати картини зими та весни (це ілюстрації «людської думи», це підтекствірші).

Чорний оксамитовий джміль, золоте плече

Ти навіщо залітаєш у житло людське

І ніби сумуєш зі мною?

За вікном світло та спека, підвіконня яскраві

Безтурботні та смаження останні дні

Політай, погуди

І в засохлій татарці

На подушечці червоної усні

Не дано тобі знати людської думи

Що давно спорожніли поля

І вже незабаром у бур'ян здує похмурий вітер

Золотого сухого джмеля!

8. Домашнє завдання:напишіть невеликий вірш-роздум «Метелик прокинувся» або прочитайте вірш А.Фета «Метелик».

1. Цей урок було проведено у 6 класі з використанням SMART-дошки, на яку заздалегідь було виведено ілюстрації, які принесли учні.

Використання комунікаційно-інформаційних технологій дозволяє:

  • посилити вплив віршованого тексту через зоровий ряд;
  • розвивати образне мислення з допомогою сучасних методів;
  • підвищує інтерес до роботи над аналізом вірша;
  • формувати як предметні компетентності, а й міжпредметні (інформаційні, аналітичні, дослідницькі)

2. Урок було побудовано, з одного боку, як традиційний аналіз вірша, з іншого боку, як пошук секретів вірша, пояснення «дива вірша», що продиктовано віковими особливостями учнів. Учні шукали філософське підґрунтя вірша, яке одразу не вловили, але через ілюстрації відчули. Аналіз формальних елементів допоміг вийти ідейно-тематичний рівень.

3. Результати уроку:

  • зустріч із новою філософською проблемою;
  • прийняття та осмислення цієї проблеми;
  • робота з літературознавчою термінологією;
  • швидке вивчання вірша напам'ять (завдяки зоровому ряду);
  • письмове оформлення своїх думок (вигадування);
  • власну творчість (вірш про метелика);
  • самостійне знайомство з віршем А.Фета «Метелик».

4. На питання про знак оклику в кінці вірша шестикласники в основному схильні відповідати оптимістично. Тому їхні вірші вийшли з вірою в красу та життя, що дуже тішить!

Приклади віршів:

Ось метелик. Вона
Прокинулася.
Від сонечка гарячого
Прокинулася
І на снігу тихенько
Стрепенулась.
Злетіла на квітку і
Усміхнулася:
Ну, привіт, сонце,
Я повернулася!
(Даша С.)

Хокку
У квітці сакури
Метелик, що заснув.
Як вона тендітна...
(Саша Б.)

З досвіду прочитання вірша І.Буніна «Останній джміль».

Кожна людина у певний період свого життя приходить до необхідності осмислення філософських питань: що таке життя та смерть, у чому полягає сенс життя та таємниці буття.

І, звичайно, немає такого поета, який у своїй творчості не намагався знайти відповіді на ці питання. Не став винятком і І.А. Бунін.

Перед нами його вірш «Останній джміль». Читаєш раз, другий, третій - від нього важко відірватися. Вірш притягує щирістю міркувань, незвичністю несподіваних відкриттів законів життя. Воно відкриває під напівпрозорим покривалом таємницю буття. Відомо, що бунінське сприйняття навколишнього світу було зовсім звичайним. Наприкінці свого життя він зізнався близькій людині: «Мене тягли всі некрополі, цвинтарі світу! Це треба помітити та розплутати!». І ось у вірші «Останній джміль» Бунін якраз і намагається розкрити таємниці часу, таємниці життя, яке переходить у вічний сон.

Назва "Останній джміль" тісно пов'язана з темою ліричного твору. Яскраві, безтурботні дні сонячного літа безповоротно минають, а уособленням останніх, наповнених світлом, життям, радістю днів є останній джміль. Живий, який привертає увагу своїм забарвленням, він неминуче гине, підкоряючись законам природи. А людину, що спостерігає за ним, він змушує на якусь мить відчути з особливою гостротою власну самотність.

Але ліричний герой не хоче миритися з думкою, що все, на жаль, смертно, для кожного наступають останні дні. Ось у цьому полягає ідея цього вірша.

Зовсім прості слова: "джміль", "струна", "житло", "спека", "підвіконня" - у поєднанні з високою лексикою: "оплеччя", "думи" - перетворюються під пером Буніна на слова обрані, поетичні. Ми ніби дивимося на картину, написану тонким пензлем яскравими фарбами: «чорний оксамитовий джміль, золоте опліччя…», «Подушці червоної, усні».

Вірш відрізняється композиційною стрункістю, простотою та лаконічністю.

М'якість звучання і яскравість фарб першого вірша першої строфи, створювані Буніним за допомогою таких образотворчо-виразних засобів, як оціночні та метафоричні епітети («оксамитовий джміль», «золоте оплечье», «похмурий вітер»), виступають антитезою тривожного, що тривожно звучить.

Тужно гуде співучою струною.

Переважна більшість протяжного звуку [у] в даному рядку в поєднанні з епітетом («занудливий», «співучий») створює відчуття монотонності, тягучості та деякої напруженості.

У третьому вірші цієї ж строфи з'являється ліричний герой і виникає неясне передчуття тривоги: щось його мучить, нудить, турбує. Ця тривога проривається у питанні, а наявність порівняння («Ти навіщо залітаєш у житло людське/ І ніби сумуєш зі мною?») вказує на боязку надію – порятунок від самотності.

У другій строфі ледь вловима антитеза набирає сили. Вікно як кордон, що поділяє два світи. Яскравий світ за вікном протиставлений людині, яка страждає від самотності. Слова другої строфи «полетай», «погуди» звучать як прохання: поживи (поки що), а далі – тире, як рішучий і несподіваний крок, крок до смерті, до неминучого кінця для всього живого, хоча страшне слово «смерть» не вимовляється, а замінюється легким романтичним флером, що легко звучить «усні», створюваним м'якими приголосними і зменшувально-пестливим суфіксом: «…на подушечці червоної, усні».

Красива і сумна картина: засохлий кущ бур'яну, що наїжачився гострими голками, а на червоному суцвітті (теж засохлому, неживому) – золота пляма ще нещодавно гуде «співочою струною». Це кінець життя, що символізує слово «засохлий». Воно і звучить сухо, мертво, що знову ж таки підкреслюється звукописом (алітерація [с], [ш], [ж]).

Політ джмеля, його життя не сповнені страждань, радості, вони зумовлені природою. А ось людська душа не безпристрасна, і третя строфа викликає асоціацію з холодними і байдужими, хоч і красиво мчаться «перловим ланцюгом» хмаринками Лермонтова.

Струнка композиції вірша підкреслюється і строгістю його ритмічного малюнка, який жодного разу не перебивається. Мірний чотиристопний анапест робить мова поетичною, наділяє її стримано-піднесеними емоціями, а вірш кожної строфи написаний тристопним анапестом, цей усічений рядок ніби ставить крапку в міркуванні про швидкоплинність життя.

Розкриттю ідеї вірша сприяють типи та методи римування.

Перехресне римування з мірним чергуванням чоловічої і жіночої рими надає віршу чіткість і підкреслює його ідейний сенс: життя сповнене протиріч, у ній співіснує високе і низьке, миттєве і вічне, живе і мертве.

Наростаюча внутрішня напруга підкреслюється чергуванням останніх звуків кожного вірша від йотованих м'яких у першій строфі до чергування дзвінких і глухих м'яких у другій строфі. А тверді сонорні третьої строфи логічно підкреслюють емоційний сплеск внутрішнього стану людини, яка відчула, хай навіть на мить, світову самотність.

Незважаючи на песимізм останніх рядків, вірш не залишає враження безвиході. Ми розуміємо, що стан гострої туги – результат миттєвого настрою.

Вірш закінчується на пронизливій ноті та залишає в душі глибокий слід. З цього стану не можна вийти одразу, знову і знову повертаєшся до прочитаних рядків, вони не відпускаю від себе, тому що Бунін – тонкий і мудрий художник, що вміє торкнутися струн людської душі. Такий, як здається, істинний, але з єдино можливий сенс цього вірша.

2.
Вірш «Останній джміль» є яскравим прикладом натурфілософської лірики, традиції якої знайшли втілення в поезії Г. Державіна, в елегіях В. Жуковського, А. Пушкіна, М. Лермонтова, у віршах Ф. Тютчева, А. Фета та сучасників Буніна – В. Хлєбнікова, В. Брюсова, Б. Пастернака. Особливістю цієї поезії є спроба пізнати сенс людського життя через розуміння філософії природи.

3. У вірші І. Буніна «Останній джміль» автор розвиває філософську тему життя та смерті. Вона знаходить художнє втілення у оповіданні «Пан із Сан-Франциско», у циклі «Темні алеї». У «Останньому джмелі» ця тема розкривається через звернення до природи. У природі панують, змінюючи один одного, то тепле, трепетне життя, то смерть, що змітає все на своєму шляху. Автор хотів донести до читача думку про швидкоплинність життя, тобто. Ідеєю є філософське розуміння буття
У вірші чітко вловлюється смуток, зневіра, звучать мотиви туги та самотності.

У основі змісту вірша лежать душевні переживання ліричного героя. Дміль, що випадково залетів у вікно, викликає в ньому сумні думки про швидкоплинність і тлінність життя. Герой перебуває у пригніченому стані. Символом його переживань стали спорожнілі поля та «останній джміль», на якого теж чекає смерть.
Простір у вірші представлений світом ліричного героя (кімната з яскравими підвіконнями, відгороджена від зовнішнього світу вікнами) та світом природи. Пейзажна замальовка передає картину останніх спекотних днів літа чи ранньої осені.
Автор у творі зачіпає тимчасові рамки (теперішнє та майбутнє). Побачивши джмеля, що злетів до нього в кімнату в останні дні літа, герой усвідомлює, що Царственно-красивий джміль перетвориться на легкого, «сухого джмеля» і що в майбутньому на нього теж чекає смерть.

Вірш складається з трьох строф, кожну з яких можна вважати окремою композиційною частиною. Перша частина знайомить нас зі світом ліричного героя та світом природи, представленим джмелем. ці два світу спочатку розділені: людина перебуває у своєму “житло людському”, джміль туди лише “залітає”, але світ людини все-таки не відокремлюється від світу природи.

Між людиною та джмелем існує взаєморозуміння, спілкування на рівних, джміль поділяє людську тугу.

У другій строфі постійною стає тема смерті. Тепер автор прямо говорить про останні дні, близькість кінця для джмеля нагадує людині про швидкоплинність його власного життя. "За вікном світло і спека", природа ще прекрасна і намагається зберегти свою в'янучу красу, але людина, на відміну від джмеля, розуміє, що ці блаженні, безтурботні, яскраві дні - останні дні перед смертю. Тому людина змушує його повернутися на волю, насолодитися останніми чудовими миттєвостями життя. Джміль у цьому контексті допомагає передати стан героя, який сприймає цю комаху як символ трауру, догляду, смерті.

У третій частині вірша словами “Не дано тобі знати людської думи...” людина підкреслює свою перевагу над джмелем, не знає швидкоплинності життя. Відбувається остаточний поділ двох світів. Саме на цю строфу посідає кульмінація вірша. Відчуваючи свою значущість, людина ще більше підносить себе над джмелем, передбачаючи йому швидке забуття. У цій строфі під долею джмеля мається на увазі доля будь-якої живої істоти, у тому числі й людини. Думка про те, що на нього чекає подібна доля, і обтяжувала людину на самому початку, тому гудіння джмеля і здавалося йому тужливим. . Таким чином, підкреслюється кільцева композиція, яка створює відчуття завершеності, закінченості думки.

У назві вірша «останній джміль» слово останній уособлює швидкоплинність життя і всього, що з нею пов'язано, - щастя, радості, тепла, світла.Джміль - це уособлення природи, руху, життя. Тому в назві вірша – «Останній джміль» – поєднуються мотиви сумної кінцівки буття та вічного оновлення живої природи.

У вірші «Останній джміль» важливу роль відіграють засоби художньої виразності. В описі джмеля автор використовує такі метафори, як: «гудячий співучою струною», «в засохлій татарці усні», метафора останній джміль символізує життя, а «похмурий вітер» -; факт неминучих подій. Також автором використовуються епітети: «оксамитовий джміль», «тужно гуде», «на червоній подушці», «вітер похмурий», «золоте оплечье». Епітет оксамитовий відображає оцінні відтінки «гарний», «приємний». Епітет чорний пов'язаний із смертю. Епітет золотий актуалізує значення «царственний», «величний».

Основну тональність вірша надають синтаксичні прийоми інверсії та риторичного питання, які забарвлюють мова емоційно. Весь вірш побудовано як діалог з німим співрозмовником – джмелем. До нього звернені питання та вигуки ліричного героя, які ми можемо вважати риторичними: «Ти навіщо залітаєш у житло людське І начебто сумуєш зі мною?», «Що вже скоро в бур'ян здує похмурий вітер Золотого сухого джмеля!» У першій строфі вірша застосовуються і фонетичні засоби художньої виразності Вони передають «нудний гул» джмеля – з допомогою дисонансу з допомогою шиплячих і дзвінких приголосних: . Чорний оксамитовий джміль, золоте плече,
Тужно гуде співучою струною,
Ти навіщо залітаєш у житло людське…
І ніби сумуєш зі мною?
А також вони допомагають «почути» свист осіннього вітру за допомогою свистящих і шиплячих приголосних.


Автором використана перехресна рима, відбувається чергування чоловічої та жіночої, точної та неточної. Другий і четвертий рядки кожної строфи мають точні рими (струною - зі мною; поля - джмеля). Однак перший і третій рядки мають точні рими тільки в першій строфі (плечко - людське), у решті двох - неточні (думи - похмурий). Наспівність вірша надає внутрішня рима, яка виникає між строфами (зі мною – спекою), (яскраві – смаження).

Розмір вірша – чотиристопний анапест. Такий розмір вірша налаштовує на філософські роздуми.

Він допомагає проникнути у внутрішній світ героя, надає характеру розмови.

Перша строфа вірша містить звукопис

Нагнітання шиплячих звуків [ч], [ш], свистячих [з], [с] сприяє створенню звуконаслідувального ефекту - звуку дзижчання джмеля.

завдяки алітерації - поєднанню звуків "ч", "ш", "з", "щ" - та асонансу - поєднанню глибоких, гудучих, округлих звуків "о", "у", - у душі людини виникають сумні думки та почуття.

Таким чином, вірш Буніна «Останній джміль» – взірець філософської лірики поета. У ньому торкається філософська тема швидкоплинності життя та всевладдя смерті. Саме те, що життя таке коротке, має підштовхнути нас, на думку автора, ще більше любити наше земне буття, насолоджуватися кожною його миттю.


Короткий опис

Вірш Івана. Олексійовича. Буніна «Останній джміль», написане в 1916 році, написане в 1916 році, незважаючи на маленький обсяг, за своїм змістом складне та глибоке Іван Олексійович написав його в період, коли йшла 1 Світова війна. Кожна людина в цей час замислювалася про життя та смерть. Майже у всіх віршах цього періоду Бунін вдивляється у смерть, як у дзеркало, намагаючись зрозуміти, осмислити і побачити ще одну двері, що веде до життя.
2.

Завантажити повністю (12.70 Кб)

Робота містить 1 файл

Завантажити Відкрити

Документ Microsoft Office Word.docx

- 15.06 Кб

ОСТАННІЙ ШМІЛЬ

Чорний оксамитовий джміль, золоте плече,

Тужно гуде співучою струною,

Ти навіщо залітаєш у житло людське

І ніби сумуєш зі мною?

За вікном світло та спека, підвіконня яскраві,

Безтурботні і жаркі останні дні,

Політай, погуди – і в засохлій татарці,

На подушечці червоної, усні.

Не дано тобі знати людської думи,

Що давно спорожніли поля,

Що вже скоро в бур'ян здуває похмурий вітер

Золотого сухого джмеля!

Вірш І. Буніна «Останній джміль» є блискучим зразком натурфілософської лірики, традиції якої знайшли втілення в поезії Г. Державіна, в елегіях В. Жуковського, А. Пушкіна, М. Лермонтова, у віршах Ф. Тютчева, А. Фена та сучасн - В. Хлєбнікова, В. Брюсова, Б. Пастернака. Особливістю цієї поезії стає спроба пізнати сенс людського життя через розуміння філософії природи, частиною якої людина є.

Теми і мотиви натурфілософської лірики так само різноманітні, як численні та різноманітні філософські проблеми, що стоять перед людством. Поезії натурфілософів властивий паралелізм у зображенні природних явищ та рухів людської душі. Ці традиції сягають ще фольклору, де відбито язичницькі уявлення народу зв'язок людини і природи. У діалозі з природою людина вчиться пізнавати себе, у її образі матеріалізувати власний внутрішній світ.

У назві вірша І. Буніна «Останній джміль» епітет ставить філософську тему смерті, яка є однією з визначальних у творчості письменника. Вона знаходить художнє втілення у оповіданні «Пан із Сан-Франциско», у циклі «Темні алеї».

У «Останньому джмелі» ця тема розкривається через звернення до природи. Пейзажна замальовка передає картину ще спекотних днів літа. У її центрі крупним планом джміль. Крупний план створюється епітетом "чорний". Підсилюють зовнішню описовість метафоричні епітети «оксамитовий» та «золоте», які «римуються», «перегукуються» з епітетами «золотого» та «сухого» у фінальному рядку. Таким чином, підкреслюється кільцева композиція, яка створює відчуття завершеності, закінченості думки. Співаючи тужливу пісню джміль з відходом останнього тепла незабаром засне, загине, і зникне його колишній вигляд. Епітети оксамитовийі сухийзадають опозицію «життя-смерть», яка організує один із провідних конфліктів творів Буніна.

У вірші, який побудований на зовнішній описовості (джміль, що залетів у будинок, світло і спека за вікном, спорожнілі поля), переважає передача внутрішнього стану ліричного героя, при цьому в тексті немає безпосередніх натяків на емоції, що переживаються ним. Враження від смутку з приводу літа виникає за допомогою ритмічної організації вірша. Чотиристопний анапест у своїй протяжності мінорно наспіваний, але відчуття монотонності не виникає через те, що в парних віршах кожної строфи вичленовується перший склад п'ятої стопи. Це додає у вірш інтонацію роздумів. Наспівність вірша надає і внутрішня рима, яка виникає між строфами. зі мною – спека), всередині другої строфи ( яскраві – смаження).

Іншим методом передачі настрою ліричного героя стають епітети, з допомогою яких описуються природні явища. Емоційному стану героя співзвучні «тужлива» пісня джмеля та «вітер похмурий».

Те, що автор зосередився на створенні образа-роздуму, образу-переживання, визначило деяку стриманість у використанні словесних образотворчих засобів. У вірші лише двічі зустрічається метафора: коли автор каже, що джміль «гуде струною», і коли порівнює суцвіття татарки із червоною подушечкою.

Основну тональність вірша надають синтаксичні прийоми інверсії та риторичного питання, які забарвлюють мовлення емоційно.

Філософську спрямованість вірша підкреслює композиція тексту. У її основі – роздуми та емоції ліричного героя, які народжуються в результаті споглядання прийме літа, що минає.

У першій строфі ліричний герой звертається з питанням до джмеля, який, як йому здається, переживає те саме, що і він сам: «І ніби сумуєш зі мною?» В останній строфі ця паралель людини та природи порушується. Людина від'єднує від природи: «Не дано тобі знати людської думи...». Він наділений знанням про смерть, розуміння її невідворотності. Природа ж «безтурботна». Їй не дано розуміння кінцівки життя, тому що воно безсмертне. Таким же рятівним незнанням має всяка жива істота. І лише людина, найрозумніший син природи, віддалившись від неї у своєму пізнанні, набула відчуття неминучості кінця, що пофарбувало його життя у сумні, навіть трагічні відтінки.

Опис роботи

Чорний оксамитовий джміль, золоте плече,
Тужно гуде співучою струною,
Ти навіщо залітаєш у житло людське
І ніби сумуєш зі мною?
За вікном світло та спека, підвіконня яскраві,
Безтурботні і жаркі останні дні,
Політай, погуди – і в засохлій татарці,
На подушечці червоної, усні.
Не дано тобі знати людської думи,
Що давно спорожніли поля,
Що вже скоро в бур'ян здуває похмурий вітер
Золотого сухого джмеля!
26 липня 1916
Вірш І. Буніна «Останній джміль» є блискучим зразком натурфілософської лірики, традиції якої знайшли втілення в поезії Г. Державіна, в елегіях В. Жуковського, А. Пушкіна, М. Лермонтова, у віршах Ф. Тютчева, А. Фена та сучасн - В. Хлєбнікова, В. Брюсова, Б. Пастернака. Особливістю цієї поезії стає спроба пізнати сенс людського життя через розуміння філософії природи, частиною якої людина є.
Теми і мотиви натурфілософської лірики так само різноманітні, як численні та різноманітні філософські проблеми, що стоять перед людством.

Вірш «Останній джміль» з'явився з-під пера І. Буніна 1916 року. На той момент йому було 46 років. У такому зрілому віці мимоволі з'являються думки про те, що життя поступово починає хилитися до заходу сонця, а його більша частина прожита. Письменники відображають подібні роздуми на папері, не виняток та аналізований вірш. Слід зазначити, що твір було створено напередодні бунтівних подій. Здається, автор передбачив їх і в такому сум'ятому стані написав рядки «Останнього джмеля».

У вірші можна виділити дві теми: вузьку - розповідь про джмелі, звернення до комахи і широку - роздуми про осінь. Автор показує, що потрібно насолоджуватися щодня, адже остання година наближається невблаганно.

У творі два ключові образи – ліричне «Я» та джміль. Комаха ми бачимо очима ліричного героя. Вже перших рядках подано коротке звернення до джмеля, яке водночас є його описом. Герой зауважує, що «оксамитовий» гість гуде тужливо. Закінчується перший чотиривірш риторичним питанням, яке допомагає виявити настрій ліричного «Я».

Друга строфа – опис погоди за вікном. Герой помічає яскраве світло, спека, милується безтурботними днями. Він відправляє комаху полетіти і погудіти на просторах і там же заснути затишно вмостившись у татарці. Цими рядками І. Бунін натякає, що треба цінувати найпростіші радості.

В останньому чотиривірші твори «Останній джміль» ліричний герой не приховує того, що заздрить джмелю, адже той не знає «людської думи». Комаха не пригнічує думки про смерть, про те, що все навколо в'яне. Не знає він і те, що незабаром і сам помре. Ці рядки показують, що сам ліричний герой дуже стурбований цими думками. Не можна залишити поза увагою те, що протягом усього вірша ліричний герой звертається до джмеля на «ти». Таким чином, автор ненав'язливо реалізує ідею єднання людини та природи.

Аналізований вірш умовно поділяється на дві смислові частини: опис джмеля та заклик політати на природі, міркування про людські думки. Формальна організація відповідає смислової. Твір складається з трьох катренів з перехресним римуванням. Написано рядки анапестом. Цей віршований розмір підкреслює похмурий настрій ліричного «Я» та посилює філософське звучання.

Тема та ідея твору «Останній джміль» реалізуються за допомогою мистецьких засобів. Також стежки є інструментом для опису джмеля та створення пейзажних замальовок. У тексті дуже багато епітетів: «чорний оксамитовий джміль», «віконні підвіконня» «безтурботні і смажені … дні», «золотий сухий джміль». Є також порівняння «тужно гуде співучою струною» і метафора «на подушечці червоної, усні».

У вірш І. Буніна «Останній джміль» гармонійно сплітаються пейзажні та філософські мотиви, що дозволяє автору оригінально розкрити вічну тему життя та смерті.



 


Читайте:



Договори гпх Нарахування договору гпх 1з8

Договори гпх Нарахування договору гпх 1з8

Для нарахування за договором ДПГ спочатку необхідно створити новий елемент у довіднику Фіз. Особи. Пункт меню «Довідники-Фізичні...

3 бухгалтерія сільськогосподарського підприємства

3 бухгалтерія сільськогосподарського підприємства

Продукт "1С:Бухгалтерія сільськогосподарського підприємства" дозволяє вести бухгалтерський та податковий облік, включаючи підготовку обов'язкової...

Приймаємо на роботу за договором ГПХ

Приймаємо на роботу за договором ГПХ

Для того, щоб вести облік договорів ДПГ у програмі, необхідно в розділі Налаштування, Розрахунок зарплати -установити прапор Реєструються виплати за...

Податкова декларація ЕНВД

Податкова декларація ЕНВД

Для складання звіту щодо ЕНВД (що має характер щоквартального — охоплює податковий період, що дорівнює кварталу) з 4-го кварталу 2018 року...

feed-image RSS